کافه نادری تهران

ساختمان کافه و هتل نادری تهران به شماره ثبت 10446 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.ارزش رفتن و دیدن داره.

 
در سال 1307 یکی از نخستین مجموعه‌های تفریحی به سبک غربی در خیابان نادری (جمهوری فعلی) تأسیس و افتتاح گردید. این مجموعه شامل هتل، کافه و قنادی بود. معماری این مجموعه نیز همانند کاربری آن، متأثر از نمونه‌های غربی بود و در این معماری التقاطی، در کنار محور تقارن عمودی و استفاده از مصالح بومی نظیر آجر، از تراسهایی گشوده رو به خیابان که نشانگر برونگرا بودن یک مجموعه می‌باشد استفاده شده بود و گشایش این مجموعه با معماری و عملکرد خاص آن تأثیرات شگرفی در جریانات روشنفکری دهه‌های دوم و سوم قرن معاصر (سال‌های 1310 تا 1330) گذاشت.
به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، این مجموعه در آن زمان هتل - رستوران نادری نام داشت که بعدها به دلیل ویژگی‌ها و اهمیت خاص کافه‌ی آن، به کافه‌ی نادری شهرت پیدا کرد. محلی که صادق هدایت، بزرگ علوی، مجتبی مینوی و بسیاری دیگر از بزرگان هنر، ادب و فرهنگهای این مرز و بوم شبهای بسیاری را در آن به بحث و مجادله گذراندند.
در دهه‌ی 50 به دلایلی نامعلوم مجموعه‌ی نادری در آتش سوخت، این سرنوشت می‌توانست برای هر مجموعه تفریحی دیگر، در حکم پایان زندگی آن باشد؛ اما اهمیت کافه‌ی نادری که در آن زمان پاتوق افرادی نظیر جلال آل‌احمد و فروغ فرخزاد بود و همچنین نیاز کلیت جامعه به فضاهایی این چنین، مانع از آن شد که کافه‌ی نادری صرفاً به خاطره‌ای بدل شود و بدین سبب بازسازی مجموعه با شکل و شمایل مدرن صورت گرفت.
مجموعه‌ی هتل و کافه‌ی نادری دارای دو دسترسی از خیابان جمهوری است که در میان این دو ورودی جداگانه‌ای به هتل و کافه، قنادی نادری قرار گرفته است. بعد از ورود به ساختمان از در هتل در طبقه‌ی همکف لابی بزرگی قرار دارد و در طبق دوم اتاق‌های متعدد هتل در دو سمت راهرو به عنوان فضایی ارتباط‌دهنده قرار گرفته‌اند که الگویی خطی به دست می‌دهند. کافه به دو بخش تقسیم می‌شود. یکی فضای اصلی کافه که در مرکز مجموعه قرار گرفته که به عنوان رستوران مورد استفاده قرار می‌گیرد و حیاط باغی است با آبنمایی در میانه و پوشیده از درختانی سرسبز که سنی کوچک در گوشه‌ای از‌ آن قرار گرفته است. نمای اصلی مجموعه متقارن است؛ گو اینکه دیگر از قوسهای قدیمی چیزی به چشم نمی‌خورد و بنا مطابق معماری دوره‌ی مدرنیسم تغییر یافته و پنجره‌های ساده و مستثیل شکل کل نما را پوشش می‌دهند.
این بنا که کاربری اولیه خود را به عنوان هتل و کافه رستوران حفظ کرده است در حال حاضر در اختیار سازمان اقتصادی کوثر وابسته به بنیاد شهید انقلاب اسلامی است.                 

/ 0 نظر / 13 بازدید