مقالات منتشر شده

  فست فود
این دسته از غذاها همانطور که از نامش پیداست، سریع آماده شده و زمان بسیار کمی برای خوردن آنها صرف میگردد.گستره صنعت تولید این غذاها بسیار وسیع وسریع بوده بطوری که در قرن بیست ویکم با سرعت وصف ناشدنی رو به رشد نهاده و تقریبا ذائقه و رژیم غذایی بسیاری را دچار تغییر کرده،بطوریکه قشر جوان امروز متاسفانه این نوع از غذاها را به غذاهای طبخ شده در منزل ویا بومی ترجیح میدهند.
این دسته از غذاها را میتوان به راحتی و تنها با یک تماس تلفنی در مدت زمان کوتاهی سفارش داده ودر محل مورد نظر دریافت کرد و بدون نیاز به قاشق و کارد وچنگال آن را میل کرد.
ساندویچهای مختلف،مرغ سوخاری،فیش اند چیپس،پیتزا،سیب زمینی سرخ شده و...همگی جزئی از این خانواده بزرگ هستند.
مک دونالد و مرغ سوخاری کنتاکی،یکی از بزرگترین و معروفترین تولیدکنندگان فعال در این صنعت میباشند که در اغلب نقاط دنیا دارای نمایندگی بوده واقع در مقیاس جهانی فعالیت میکنند.
این نوع غذاها سریع آماده شده و به راحتی مصرف میگردند و در اغلب نقاط در دسترس قرار دارند به همین دلایل از محبوبیت خاصی برخوردارند،اما در کنار همه این مزایا،دارای نقاط ضعفی نیز هستند و انتقاداتی به آنها وارد است.
از جمله انتقادات وارده عبارتند از:
_ پایین بودن ارزش غذائی
_ میزان جربی زیاد در غذا که سبب چاقی میشود
_ ایجاد زباله زیاد واستفاده از بسته بندی که معمولا از نوع ناسازگار با محیط زیست است
_ سواستفاده تبلیغاتی با هدف قراردادن کودکان
این غذاها به دلیل نحوه طبخشان،که غالبا در روغن زیاد سرخ میشوند و دارای چربی و کالری زیادی هستند،سلامتی افراد را به خطر انداخته ومصرف زیاد آنها باعث بروز بیماریهای مختلفی که شایعترین آن چاقی است،میباشد.
محدود نمودن مصرف غذاهائی که سریع آماده میشوند در کشورهای پیشرفته امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
برای کاهش مصرف چنین غذاهائی،استفاده از غذاهای بومی هر کشور و یا مصرف غذاهائی که مدت زمان طولانی تری صرف تهیه آنها میگردد،پیشنهاد شده است.همچنین به مصرف کنندگان آموزش میدهند که از رژیم غذائی که مواد مغذی و متنوع بیشتری دارد و سرشار از سبزی و میوه تازه هستند استفاده نمایند.
برخی از رستورانهایی که این نوع غذاها در آنها تهیه و ارائه میگردد،سعی میکنند تا مواد غذائی سالمتر همچو سلاد و میوه تازه را همراه غذا به مشتریان عرضه نمایند.
                                      ا
نوشیروان اسلامی
                                                         مهر 1385 مجله تخصصی گشت و گذار

/ 0 نظر / 25 بازدید